Relacja z pogrzebu majora „Łupaszki”

W dniu 12.04.2016 w siedzibie firmy H. Skrzydlewska przy ulicy Żyznej 21 w Łodzi odbyło się uroczyste złożenie do trumny płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, jednego ze słynniejszych Żołnierzy Polskiego Podziemia okresu powojennego.

Szczątki pułkownika zostały znalezione w roku 2013 w tzw. Kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach. Podczas wtorkowych uroczystości ekshumowane szczątki pułkownika zostały złożone z pełnym ceremoniałem oraz w pełnym umundurowaniu, by tym symbolicznym gestem oddać cześć i honor walczącemu z komunizmem bohaterowi. Skazany na karę śmierci, został zamordowany w roku 1951.

23 kwietnia szczątki Pułkownika wystawiono wraz z księgą kondolencyjną w kościele Św. Krzyża w Warszawie, skąd 24 kwietnia wyruszył w ostatnią drogę na cmentarz powązkowski. Jednym ze współorganizatorów uroczystości była Firma H. Skrzydlewska, która z tego tytułu nie przyjęła żadnych gratyfikacji. Pułkownik został pochowany w trumnie firmy Rubicon.

Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się 24 kwietnia, a rozpoczęły o godz. 14.30 mszą w kościele pw. św. Karola Boromeusza, przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Następnie trumna została odprowadzona do rodzinnego grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie przy asyście honorowej, złożona została do mogiły. Jeden z dowódców Żołnierzy Wyklętych, po ponad pół wieku spoczął w spokoju. Decyzją ministra obrony Szendzielarz został awansowany do stopnia pułkownika. Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych: prezydent Andrzej Duda, wicepremier Piotr Gliński oraz szef MON Antoni Macierewicz, a także m.in. p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. Mszę w stołecznym kościele pw. św. Karola Boromeusza odprawił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Po mszy kondukt żałobny prowadzony przez pododdział konny w barwach 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich (Szendzielarz w nim służył) przeszedł na Wojskowe Powązki.