1 + 1 = ½, czyli Memento Poznań 2012

Na przełomie listopada i grudnia odbyły się w Poznaniu targi Memento, które powstały z połączenia warszawskich targów Memento (ostatnia edycja w 2010 r.) i poznańskich Necropolis (jedyna edycja w 2010 r.).

Dziwna arytmetyka
Na targach Memento Poznań 2012 wystawiła się tylko połowa ogólnej liczby wystawców targów Memento i Necropolis. Dziwna to arytmetyka, z której 1+1=1/2. Dowodzi to tylko bezsensowności tworzenia następnych targów pogrzebowych w Polsce. Od lat środowisko branży pogrzebowej i cmentarnej mówi o konieczności istnienia jednych dużych targów. Szczególnie ważne jest to dla producentów. Po co więc tworzyć małe, powiatowe targi, gdy już od 10 lat w Kielcach organizowane są targi NecroExpo, które są nie tylko największe w Polsce, ale również w naszym regionie Europy. Targi Memento w Poznaniu są dużo mniejsze i dużo droższe od NecroExpo w Kielcach. Może więc warto skupić się tylko na jednej imprezie, z korzyścią dla całej branży – niższymi cenami dla wystawców i bogatszą ofertą dla zwiedzających.

Targi Memento się kurczą
Wrażenia z Poznania. Rzut oka, krótki spacer i konkluzja. Memento Poznań 2012 miały tylko  niecałą połowę powierzchni targów NecroExpo w Kielcach i to mimo zrobienia bardzo szerokich ciągów pieszych. Ogólnie było skromnie, ale trzeba przyznać, że schudnie.

Drogo, drożej, najdrożej…
Poznań to piękne miejsce, stolica Wielkopolski, co pewnie ma wpływ na ceny dla wystawców. To chyba najdroższe targi w Polsce. Kielce potrafią być o prawie 40% tańsze.

 

Porównanie cen Memento Poznań i NecroExpo Kielce

Memento Poznań Necroexpo Kielce
Powierzchnia w pawilonie bez zabudowy 220 PLN/m2 180 PLN/m2
Opłata rejestracyjna 350 PLN 200 PLN
Reklama w katalogu 1620 PLN 200 PLN
Giełda Karawanów 400 PLN/ samochód 190 PLN / samochód
(źródło cennik z folderu Memento 2012) (źródło cennik z formularza Necroexpo)

 

Pamiętajmy równocześnie, że dla firm będących członkiem PIP, cena wynajmu powierzchni
w pawilonie bez zabudowy to 145 pln/m2, czyli o 33 proc. taniej za samą powierzchnię, gdy dodamy do tego inne koszty, to dochodzimy do prawie 40 proc. taniej niż w Poznaniu.

Wystawcy uciekają z Memento Poznań
Ostatnie targi w Warszawie zgromadziły 91 firm, z których tylko 28 zdecydowało się na ponowny udział w następnej edycji, która odbyła się w Poznaniu. To tylko 30 proc. firm. Podobnie jest z targami poznańskimi Necropolis, których jedyna edycja zgromadziła 35 firm. W ostatnich targach udział ponowiło tylko 11 z nich, czyli 31 proc.

1.      Dlaczego mimo połączenia obu imprez targowych zgromadzono tylko połowę firm?

2.      Dlaczego mimo przeniesienia targów Memento z Warszawy do Poznania wystawiło się tylko 28 z 91 wystawców ostatniego Memento?

3.      Dlaczego z ostatnich targów Necropolis Poznań ponowiło udział tylko 11 z 35 firm?

4.      Dlaczego 63 firmy z Memento Warszawa nie wystawiły się w Poznaniu. (tylko 28 firm ponowiło udział)?

Pozostawmy te pytania bez odpowiedzi.

 

Nie masz pomysłu na biznes?  Przyjdź na Memento Poznań

Na Memento Poznań 2012 wejść mógł każdy z ulicy. Wystarczyło kupić bilet w kasie. Powoduje to wchodzenie osób postronnych, które często szukają pomysłu na otwarcie nowego biznesu. Poznają ceny, uzyskują kontakty. Liczą wirtualne zyski widząc np. hurtowe ceny trumien. Sami uczymy i tworzymy sobie przyszłą konkurencję. Co jest szczególnie szkodliwe w czasach kryzysu. Dla porównania targi optyczne w Poznaniu są zamknięte dla publiczności. Pewnie po to, że gdybyśmy znali fabryczne ceny oprawek, to byśmy się pochorowali płacą za nie w salonie optycznym. Targi branżowe zawsze powinny mieć charakter zamknięty. Wejścia tylko za okazaniem imiennego zaproszenia, ewentualnie okazania wypisu z ewidencji lub KRS z adnotacją PKWiU 96.03. Tak jest w Kielcach na NecroExpo od lat.