115 lat firmy „Stoltur”

Niezwykły jubileusz w Turku. 9 listopada 2013 r. firma „Stoltur” świętowała 115-lecie swojej działalności.

Jan i Marian Millerowie oprowadzali gości po swoim zakładzie produkcyjnym, a następnie zaprosili ich do wzięcia udziału w uroczystym bankiecie, na którym nie zabrakło oczywiście pracowników firmy.

 

Jak odnieść sukces

Receptą na sukces dzielił się Jan Miller. – Należy po prostu każdego dnia budzić się o świcie z mocnym przekonaniem, że to właśnie dzisiaj dokona się dzieła na miarę swego życia. A idąc spać późną nocą należy być pewnym, że to jednak jutrzejszy dzień będzie tym najważniejszym. I tak codziennie przez 115 lat – mówił podczas uroczystości. – Można oczywiście przytoczoną przed chwilą regułę potraktować z humorem, można jednak pomyśleć o niej poważnie. Ale by serio kierować się nią przez 115 lat nie wystarczy życia jednego pokolenia. Zatem nie dziwi państwa zapewne fakt, że przed 115 laty to nie ja i mój brat daliśmy początek naszej firmie, lecz u jej źródeł stał nasz dziad – Ignacy Jakub Miller – wyjaśniał.

Jak mówił Jan Miller, Ignacy Jakub Miller nauczył się swojego zawodu w firmie ojca, Ignacego Millera, który był właścicielem zakładu stolarskiego i firmy pogrzebowej w Łodzi przy ul. Przejazd 24. W 1898 r. Ignacy Jakub Miller zamieszkał w Turku i uruchomił zakład pogrzebowy oraz wyrób trumien. Firmą kierował przez 54 lata. Po jego śmierci, własną firmę otworzył jego syn, Zbigniew Miller.

 

Nowa dynamika

Później rodzinną firmę przejęli Jan i Marian Miller. – W pierwszej połowie lat 80. nadaliśmy wraz z moim bratem Marianem dynamiki naszej firmie. Rozbudowaliśmy zakład na Kolskiej Szosie, włączyliśmy w naszą ofertę usługi wyposażenia wnętrz, wykonywania stolarki okiennej i drzwiowej – odpowiadał Jan Miller.

– W końcu lat 80. zdecydowaliśmy się na kupno działki przy północnej obwodnicy naszego miasta, która miała służyć rozbudowie potencjału wytwórczego naszego zakładu. Prace inwestycyjne rozpoczęły się w roku 1991, a skończyły się na początku roku 1994. I to właśnie wtedy pierwsze trumny z tego zakładu zostały wyeksportowane do Niemiec – mówił Jan Miller. W 1999 r. rozpoczęła się budowa nowej hali oraz suszarni do drewna. Obiekty zostały oddane do użytkowania w 2000 r.

– W roku 2010 rozpoczęliśmy głęboką przebudowę naszej firmy poprzez rozbudowę hal produkcyjnych i suszarń, zmianę logistyki wewnątrzzakładowej, unowocześnienie parku maszynowego, budowę całkowicie nowej lakierni, uporządkowanie procesu technologicznego. Etap ten został zakończony w roku 2012 i zamknął się kwotą ok. 12 mln zł – powiedział Jan Miller. Dodał, że dziś firma „Stoltur” jest przygotowana na produkcję 6000 sztuk trumien na miesiąc, z czego ponad 90% sprzedawana jest na rynki europejskie. – Jest to aktualnie najbardziej zaawansowany technologicznie zakład produkcji trumien w tej części Europy – przekonywał.

 

Celem życia jest pasja

Firma „Stoltur” prowadzi działalność w oparciu o produkcję trumien, produkcję stelaży do mebli tapicerowanych dla firmy Sun Garden, usługi pogrzebowe oraz wynajem obiektu dla EuroCash. – Być może zrozumieliśmy dopiero dziś przesłanie naszych przodków, że prawdziwym i jedynym celem ludzkiego życia jest pasja – pasja tworzenia – mówił Jan Miller.

Jaka przyszłość czeka „Stoltur”? – Mój syn Jędrzej już od sześciu lat pracuje w firmie i ma wielki, pozytywny wpływ na jej rozwój. Piotr, syn brata Mariana, jest w wieku maturalnym. I to właśnie oni, Jędrzej i Piotr, mają wyznaczone zadanie kontynuacji tradycji firmy rodzinnej – podkreślił Jan Miller.

Zdjęcia z jubileuszu firmy „Stoltur”