Cmentarz św. Michała Archanioła w Makao

Wielu z nas dobrze zna grę karcianą Makao, jednak nie wszyscy znają źródło tej nazwy. Jest nią dawna portugalska kolonia u wybrzeży Chin. O ile wszyscy dobrze znają jej młodszą siostrę – kolonię Hong Kong, o tyle nie każdy pamięta już o Makao.

Dziś to Las Vegas wschodu. Miasto kasyn i hazardu, niewyobrażalnego bogactwa, drogich samochodów, ale również pięknej portugalskiej architektury. Makao była najstarszą kolonią na terytorium Chin.

 

Historia kolonii

Portugalczycy pojawili się tu w 1535 roku, a cztery lata później założyli stałą osadę. W 1576 roku papież Grzegorz XIII ustanowił rzymskokatolicką diecezję Makao. Wraz ze wzrostem osadnictwa portugalskiego, spowodowanego chęcią wzbogacenia się na handlu, Portugalczycy zaczęli domagać się własnego samorządu. Po wojnach opiumowych Portugalia zajęła wyspy Taipa i Coloane odpowiednio w 1851 i 1864 roku. 1 grudnia 1887 roku podpisano chińsko-portugalski układ, w ramach którego Chiny przekazały swoje prawa do „wieczystego posiadania i rządu w Makao” Portugalii. Makao stało się oficjalnie kolonią portugalską.

Wkrótce po obaleniu dyktatury w Portugalii w 1974 roku nowy rząd portugalski zadecydował, że zrzeknie się wszystkich terytoriów zamorskich. W 1976 przemianowano Makao na „chińskie terytorium pod rządami portugalskimi” i przyznano dużą autonomię w zakresie administracji, finansów i gospodarki. Trzy lata później Chiny i Portugalia wspólnie uznały Makao za „chińskie terytorium pod (tymczasowymi) rządami portugalskimi”.

 

Z wyspy w półwysep

Rząd chiński przejął formalne zwierzchnictwo nad Makao 20 grudnia 1999 roku. Aktualnie zgodnie z polityką „jeden kraj, dwa systemy”, rząd ChRL odpowiada za obronę terytorium Makao i sprawy zagraniczne. Makao posiada odrębny system prawny, administracyjny, gospodarczy i monetarny, prowadzi osobną politykę celną i imigracyjną, utrzymuje własną policję oraz samodzielnie wyznacza delegatów na międzynarodowe wydarzenia i do organizacji międzynarodowych.

Makao jest położone 60 km na południowy zachód od Hongkongu i 145 km na południe od chińskiego Kantonu. Terytorium obejmuje półwysep Makau (pow. 9,3 km²) oraz wyspy Taipa (6,33 km²) i Coloane (8,07 km). Półwysep Makau był pierwotnie wyspą, lecz mielizna łącząca ją z kontynentem stopniowo przekształciła się w przesmyk i przekształciła wyspę w półwysep. Zarówno chiński (kantoński) jak i portugalski są językami urzędowymi w Makao.

 

Cmentarz św. Michała Archanioła

Jest to jeden z najstarszych cmentarzy w Makao. Wznosi się pośrodku wyspy na wzgórzu nieopodal Fortecy Monza. Nie jest zbyt duży. Nad cmentarzem góruje skromna kaplica. Patrząc z daleka, moglibyśmy pomyśleć, że mamy do czynienia z cmentarzem w Portugalii lub Hiszpanii. Dopiero bliższe spojrzenie pozwala nam zobaczyć epitafia w językach: chińskim, portugalskim, czy angielskim. Nie wszystkie grobowce mają też klasyczne, europejski kształty.

Warto zobaczyć Makao i to nie tylko ze względu na kasyna i hazard.