Konferencja Polskiej Izby Pogrzebowej

Członkowie Polskiej Izby Pogrzebowej spotkali się 6 października 2012 r. w warszawskim hotelu Airport Okęcie na konferencji i bankiecie.

Ok. 60 osób debatowało nad ważnymi w branży pogrzebowej wydarzeniami, jakimi są dyskusja wokół projektu SLD ws. rozsypywania prochów oraz prywatyzacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Omówiono też możliwość obniżenia kosztów zakupu gazu, energii elektrycznej i paliw płynnych dla członków Izby.

Nowy dostawca to tańszy dostawca?

Prezes Izby Witold Skrzydlewski otworzył konferencję o godzinie 16.00. Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel PGNiG Robert Odziemczyk z prezentacją „Branża pogrzebowa w dobie kryzysu – zarządzanie kosztami przedsiębiorstwa”. Przedstawił on historię PGNiG i możliwość stworzenia oferty zakupów grupowych dla członków Polskiej Izby Pogrzebowej.

Dorota Korytkowska z firmy Energa Obrót S.A. przekonywała z kolei, że warto zmienić dostawcę energii elektrycznej.

Po prezentacjach rozpoczęła się dyskusja na temat tego, czy i dlaczego warto zmieniać dotychczasowych dostawców energii elektrycznej i paliw płynnych. Pojawiły się nie tylko pytania do Roberta Odziemczyka i Doroty Korytkowskiej, ale także wątpliwości, które prelegenci starali się rozwiać.

Nadchodzą targi

Kiedy emocje już opadły, na mównicę wszedł Marcin Musiał, który krótko opowiedział o planach na najbliższe Targi NecroExpo. Odbędą się one w Kielcach w dniach 7-9 czerwca 2013 r. Już teraz można rezerwować sobie na nich stoiska.

Marcin Musiał przypomniał także wspólne osiągnięcia Targów Kielce i Polskiej Izby Pogrzebowej, w tym cztery udane edycje NecroExpo oraz dwukrotne zorganizowanie Polskiego Stoiska Narodowego na targach w Bolonii.

Później głos zabrał członek Polskiej Izby Pogrzebowej Paweł Rosłaniec, który zaproponował przedsiębiorcom współpracę z jego stroną Miejsca Pamięci (miejscapamieci.pl).

PIP jest za konsorcjum
Po krótkiej przerwie na kawę Członkowie Izby dyskutowali projektem SLD dotyczącym możliwości rozsypywania prochów zmarłych. Dyrektor Biura Izby Dariusz Dutkiewicz przedstawił stanowisko Izby i najważniejsze problemy, które rodzi wprowadzenie zmian do Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Omówienie poruszanych przez niego kwestii mogą Państwo znaleźć w numerze 39 „Biuletynu Polskiej Izby Pogrzebowej”.

Największe ożywienie wywołała jednak kwestia prywatyzacji warszawskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Po wysłuchaniu, z czym dla przedsiębiorców w całej Polsce może się wiązać sprzedanie warszawskiego MPUK-u zagranicznej firmie, Członkowie Izby jednomyślnie przyjęli propozycję stworzenia konsorcjum, które wzięłoby udział w przetargu.

Sto lat, Panie Prezesie!
Po części oficjalnej przyszedł czas na nieformalne rozmowy, odprężenie i integrację podczas bankietu. Spotkanie przypadło akurat na 60. urodziny Prezesa Witolda Skrzydlewskiego. Jubilat był szczerze zaskoczony, kiedy od Izby otrzymał żartobliwy portret. Specjalnie dla Prezesa zagrał sprowadzony z łodzi klezmerski zespół studentów.

W trakcie bankietu kilkakrotnie wznoszono toasty na cześć jubilata. Po tym, jak goście zjedli kilka pierwszych ciepłych posiłków, na salę wjechał tort z podobizną Witolda Skrzydlewskiego. Jubilat zdmuchnął świeczki, nie wiadomo, czy pomyślał życzenie.

Do godziny 5.00 do tańca zachęcał DJ Łukasz Czyżak. Wtedy dopiero do łóżek udali się ostatni uczestnicy bankietu.

Kamila Burniewicz

Zdjęcia z konferencji