Ostatnie pożegnanie Sławomira Mrożka

17 września w Krakowie odbył się uroczysty pogrzeb Sławomira Mrożka.

Hołd w Barbakanie

Od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się przygotowania do wyjątkowej uroczystości. W Barbakanie została wystawiona urna z prochami Sławomira Mrożka. W uroczystej oprawie obok urny zostało umieszczone zdjęcie pisarza przepasane czarną wstęgą oraz księga pamiątkowa, przy których wartę pełnili strażnicy miejscy w galowych mundurach. Od godziny dziesiątej u bram Barbakanu, zaczęli gromadzić się mieszkańcy oraz zgromadzeni goście z całego kraju, aby oddać ostatni hołd pisarzowi. Przy udekorowanym pięknymi wieńcami postumencie, w pamiątkowej księdze, składali licznie wpisy żegnające pisarza. Oprawa pogrzebu w Barbakanie była nawiązaniem do pogrzebu Juliusza Słowackiego sprzed ponad wieku.

Kondukt z karawanem konnym

Po oddaniu hołdu przez zgromadzonych żałobników, o godzinie 12.30 urna w uroczysty sposób została przeniesiona do czekającego przed Bramą Floriańską czarnego, karawanu, dostojnie ciągniętego przez dwa czarne konie, który zapewniła firma KARAWAN z Krakowa. Firma zadbała również o organizację podniosłych uroczystości pogrzebowych w tym dniu. W kondukcie żałobnym wyruszyła rodzina, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Krakowa. Minąwszy Bramę Floriańską, uroczysty pochód ruszył w ciszy przez ulicę Floriańską. Następnie żałobnicy przeszli przez Rynek do kościoła św. Piotra i Pawła na ul. Grodzkiej. W kościele zgromadzili się rodzina oraz przyjaciele pisarza oraz przedstawiciele władz, wśród nich Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przedstawiciele środowisk twórczych – aktor Jerzy Stuhr, Prezes Rady Nadzorczej Wydawnictwa Literackiego Vera Michalski–Hoffmann. Liturgii przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Dla przybyłych osób zgromadzonych przed kościołem, zostały wystawione telebimy transmitujące mszę.

Uroczysta liturgia

Mszy przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Homilię wygłosił Dominikanin, ojciec Jan Andrzej Kłoczowski. – Uczestniczymy w podniosłej uroczystości, pożegnanie wielkiego pisarza. Myślę, że ważne abyśmy nie utracili istotnego wymiaru tej chwili, bardzo przecież osobistej, nie tylko dla tych najbliższych, ale dla nas wszystkich czytelników, miłośników – mówił. – Sławomir Mrożek był twórcą osobnym, nosił w sobie i zazdrośnie strzegł tajemnicy swej wewnętrzności, odsłaniał się pośrednio poprzez swoje dzieło i dlatego winniśmy uszanować jego prawo do osobności. Jego prochy zostaną złożone w miejscu narodowej pamięci, i niech ta pamięć uprzytamnia nam obowiązek wdzięczności za to wszystko, co Sławomir Mrożek napisał, czym nas wzbogacił, niech ta pamięć będzie naszą wspólną pamięcią przełamującą granice wszelkich podziałów.

Podczas liturgii pisarz został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, nadawanym od 1921 roku za wybitne zasługi Państwu i społeczeństwu. Prochy pisarza spoczęły Panteonie Narodowym, w sarkofagu z piaskowca karpackiego. Po zakończeniu liturgii ostatni hołd w krypcie mogli złożyć miłośnicy twórczości pisarza.

Monika Kasprzak

Sławomir Mrożek, ur. 29 VI 1930, Borzęcin (Tarnowskie), zm. 15 VIII 2013, Nicea, dramatopisarz i prozaik, członek PAU; 1963–96 i od 2008 poza krajem; groteskowo-satyryczne opowiadania (Słoń) i utwory dramatyczne o charakterze parabolicznym (zwłaszcza głośne jednoaktówki, m.in. Policja), poruszające problematykę filozoficzną, polityczną, obyczajową i psychologiczną (Tango, Emigranci, Portret, Miłość na Krymie); rysunki satyryczne (Polska w obrazach).

Źródło: encyklopedia.pwn.pl

Galeria ze zdjęciami z uroczystości