Savoir-vivre na pogrzebie

Wydaje się, że sposób zachowania podczas ceremonii pogrzebowych w Polsce jest wszystkim doskonale znany. Warto jednak przypomnieć kilka podstawowych zasad pogrzebowej etykiety. Może się bowiem okazać, że nie wszystko robimy tak, jak wypada.

 

Przede wszystkim obecność na pogrzebie osoby bliskiej jest absolutnie obowiązkowa. Jedynym, co może nas z tej odpowiedzialności zwolnić, jest poważna choroba.

 

Zamieszczenie nekrologu

Nekrolog w gazecie zazwyczaj zamieszczają najbliżsi zmarłego. Informują w ten sposób o śmierci osoby i o dacie i miejscu pogrzebu. Najbliższą rodzinę zazwyczaj powiadamia się telefonicznie.

Nekrolog mogą także zamieścić dalsi znajomi zmarłego, by publicznie się z nim pożegnać. Składa się w nim także kondolencje dla rodziny zmarłego.

Warto pamiętać, że nie wypada zamieszczać w prasie nekrologów po śmierci sławnej osoby, której się nie znało osobiście.

 

Podczas pogrzebu

Chyba nie trzeba nikomu przypominać, że niedopuszczalne podczas pogrzebu są rozmowy, plotki, komentowanie strojów żałobników czy tego, jak bliscy zmarłego przeżywają jego śmierć. Są to zachowania zupełnie nie na miejscu.

Jeżeli w kaplicy odbywa się nabożeństwo, powinny w nim wziąć nawet osoby niewierzące. To właśnie wtedy rozpoczyna się pogrzeb.

Na pogrzeb zawsze należy przybyć punktualnie i nie wolno opuścić cmentarza przed zakończeniem uroczystości, niezależnie od tego, jak długo ona trwa.

Po ceremonii pogrzebowej rodzinie zmarłego zwykle składa się kondolencje. Jeżeli jednak bliscy zmarłego zastrzegli w nekrologu, że proszą o nieskładanie kondolencji, nie należy tego robić.

 

W co się ubrać

W Polsce kolorem kojarzonym z żałobą jest czarny. Na pogrzeb jednak nie trzeba się ubierać na czarno, może to być po prostu ciemny kolor – szary, czarny czy granatowy. Czerń jest przeznaczona raczej dla najbliższej rodziny. Nie należy zakładać zbyt krótkich sukienek czy spódnic i ubrań z dużym dekoltem. Koszule powinny być zapięte na ostatni guzik.

Mile widziane są nakrycia głowy u kobiet, chociaż nie są one obowiązkowe. Mężczyźni na znak szacunku powinni kapelusze czy czapki trzymać w dłoni.

 

Ile trwa żałoba?

Kiedyś czas trwania żałoby był ściśle określony. Wdowy i wdowcy w ciężkiej żałobie musieli chodzić co najmniej pół roku. Później stopniowo mogli nosić coraz jaśniejsze ubrania, ale wciąż nie mogli brać udziału w hucznych zabawach. W kolejny związek małżeński nie wypadało za to wstępować przez co najmniej trzy lata. Uważano także, że kobiety, które odchowały już dzieci, nie powinny ponownie wychodzić za mąż.

Obecnie jest oczywiście zupełnie inaczej. Żal po śmierci bliskiego jest sprawą prywatną, a czarny strój nie musi oznaczać żałoby.

Teresa Czajkowska