Szwedzi w Wyszkowie

Członkowie Stowarzyszenia Szwedzkich Dyrektorów Domów Pogrzebowych po raz kolejny gościli w Polsce. Tym razem udali się do Warszawy i odwiedzili Wyszków.

Aż 28 gości ze Szwecji 15 października gościli u siebie Anna i Robert Czyżakowie. Członkowie szwedzkiego stowarzyszenia zwiedzili dom pogrzebowy i krematorium.

Powrót do Polski
To już druga wizyta stowarzyszenia w Polsce. Spotkanie w Krakowie w firmie „Karawan” Zbigniewa Barana spodobało im się tak bardzo, że postanowili wrócić nad Wisłę nieco ponad rok później. Wyszków odwiedzili ostatniego dnia pobytu w Warszawie. Wcześniej zobaczyli m.in. Cmentarz Północny, który zaskoczył ich swoimi rozmiarami, a także brali udział w szkoleniach.
Po zwiedzeniu warszawskiej nekropolii Szwedzi byli pod wrażeniem polskich nagrobków. Zgodnie twierdzili, że w Szwecji uznano by je za ekskluzywne.

Pytania i odpowiedzi
W drodze z Warszawy do Wyszkowa członkowie Stowarzyszenia Szwedzkich Dyrektorów Domów Pogrzebowych mieli mnóstwo pytań o branżę pogrzebową w Polsce, a także o samą działalność Polskiej Izby Pogrzebowej. Prezes Ulf Lerneus chciał wiedzieć, ile czasu średnio mija w Polsce od zgonu do pogrzebu. W Szwecji bowiem na pochówek czeka się ponad dwadzieścia dni. To najdłuższy czas oczekiwania w Europie.
Bardzo interesowała ich sprawa zasiłków pogrzebowych w Polsce, a także koszty pogrzebu, które uznali za bardzo wysokie.
Pytali też, ile pogrzebów miesięcznie organizują Członkowie Izby. Interesowało ich to, ponieważ w ich stowarzyszeniu – w przeciwieństwie do PIP – nie ma miesięcznych składek. Na konto organizacji idzie za to ok. 100 zł od każdego pogrzebu zorganizowanego przez członka.
Z ostrożności nie udzielaliśmy wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania.

Zwiedzanie kaplicy
Budynek domu pogrzebowego zachwycił gości. Przewodnikiem, obok Roberta Czyżaka, była pracowniczka Domu Pogrzebowego Czyżak. Szwedzi rozpoczęli zwiedzanie od kaplicy pod wezwaniem św. Józefa, którą wyświęcił ks. bp Stanisław Stefanek.
Później z uwagą oglądali oferowane trumny i znicze. Niektórzy zdecydowali się nawet na drobne zakupy.
Goście ze Szwecji pytali o zdjęcia, które zdobią ściany korytarzy domu pogrzebowego. Szczególnie zainteresowało ich zdjęcie ze spotkania Roberta Czyżaka z papieżem Janem Pawłem II. Uznali to za ważny moment w jego życiu.

Będą w Kielcach?
Największe emocje wywołała jednak wizyta w krematorium. Szwedzcy przedsiębiorcy pytali o to, ile w Polsce wykonuje się kremacji i czy państwo Czyżakowie dostają dużo zleceń z zagranicy. Fotografowali piece kremacyjne, urny.
Przed odlotem członkowie Stowarzyszenia Szwedzkich Dyrektorów Domów Pogrzebowych zapowiedzieli, że być może pojawią się na Targach Necro-Expo w Kielcach w 2013 r. Będą tam jednak raczej jako zwiedzający niż jako wystawcy.

Zdjęcia z wizyty Stowarzyszenia w Wyszkowie