Zbiórka na pogrzeb

W USA, gdzie średni koszt pogrzebu to ok. 6,6 tys. dolarów, coraz bardziej popularne staje się finansowanie pogrzebów poprzez crowdfunding.

Crowdfunding to forma finansowania różnego rodzaju projektów poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Zbiórki najczęściej prowadzone są na stworzonych w tym celu platformach internetowych.

Takich platform jest już wiele, kilka oferuje możliwość zbierania funduszy na pogrzeb, a dwie z nich – Graceful Goodbye i Funeral Fund – powstały wyłącznie z myślą o finansowaniu pogrzebów. Platforma Graceful Goodbye zatrzymuje sobie 4 centy z każdego wpłaconego dolara, w przypadku Funeral Fund wszystkie zebrane fundusze trafiają do rodziny zmarłego.

Pomysł spotkał się z mieszanym przyjęciem. Krytykowany jest przede wszystkim twórca Graceful Goodbyes – Josh McClung – który otwarcie mówi, że pomysł na platformę przyszedł mu do głowy, kiedy czytał o pogrzebach organizowanych po strzelaninie w szkole Sandy Hook. Dziennikarz Vice.com Mike Pear napisał: „Nie mówię, że jest w tym coś złego, ale ja nie wpadłem na pomysł czerpania z czegoś finansowych korzyści, kiedy czytałem o Sandy Hook”. Sugeruje też, że strony takie są idealnym rozwiązaniem dla zakładów pogrzebowych, które mogą klientom podpowiadać skorzystanie z crowdfundingu i sfinansowanie droższego pogrzebu, co z kolei oznacza wyższe zyski dla zakładów pogrzebowych.

Pozytywnie o pomyśle pisze z kolei DailyFinance.com, podkreślając, że w niektórych przypadkach zebrane na pogrzeb środki przeznaczane są także np. na stypendia, dzięki którym dodatkowo można upamiętnić zmarłego.

Poprzez Graceful Goodbye sfinansować pogrzeb usiłuje kilkadziesiąt rodzin. Poprzez Funeral Fund – pięć. Na innych plaftormach, które nie są przeznaczone wyłącznie do finansowania pogrzebów, pieniądze zbiera kilkaset rodzin. Bardzo często zbierane środki są przeznaczane nie tylko na pogrzeb, ale także na uregulowanie rachunków za pobyt w szpitalu.

Sytuacja prawna crowdfundingu jest w Polsce nieuregulowana. Pracę nad odpowiednimi uregulowaniami zapowiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.